Sklep internetowy - budowa to nie wszystko

Często pytacie mnie o cenę sklepu internetowego. A moja odpowiedź zazwyczaj brzmi “to zależy”. Dlatego przygotowałam miniporadnik, w którym piszę, co jest potrzebne do otwarcia sklepu online. Budowa to nie są jedyne koszty.

Przed:

 1. Zaplecze i powtarzalność – Aby sklep dobrze prosperował, musisz przygotować się na różne scenariusze. Na taki, w którym Twój towar na magazynie będzie zalegał 2 lata oraz taki, że sprzedasz wszystko w kilka godzin. Twój produkt musi być odpowiednio skalowany, aby zaspokoić potrzeby klientów. Dobrze przemyśl zaopatrzenie, sposób magazynowania oraz ilość produktów na stanie.
 2. Identyfikacja wizualna – Z pewnością wiesz, że potrzebujesz odpowiednio przygotowanej identyfikacji, prawda? Jeżeli nie, to skontaktuj się ze mną.
 3. Odpowiedni sposób księgowania – Skonsultuj się ze swoim biurem rachunkowym, jaka forma prawna działalności gospodarczej będzie dla Ciebie najkorzystniejsza oraz jakie dane są potrzebne do księgowania transakcji ze sklepu. Dowiedz się także, czy konieczne jest założenie kasy fiskalnej.

Wdrożenie:

 1. Serwer – Jeżeli masz już swoją stronę internetową, z pewnością masz wykupiony serwer. W tym przypadku doradzę Ci, czy jest on odpowiedni. Jeżeli dopiero zaczynasz, najlepiej wykup serwer przystosowany do ruchu w sklepie internetowym. Pamiętaj także o odpowiednich umowach.
 2. Domena – Jeżeli tworzysz sklep pod swoją marką i masz już stronę internetową, nie musisz z niej rezygnować, o ile jest to odpowiedni sposób działania. Wówczas na stronie tworzy się zakładkę z linkiem do sklepu, który znajduje się pod istniejącym adresem z dopiskiem sklep. Jest to tzn. subdomena. Gdy nie masz jeszcze domeny, należy ją wykupić. Pamiętaj, aby to była domena o odpowiedniej nazwie.
 3. Budowa sklepu – Istnieją tu dwie możliwości. Pierwsza – projektujemy sklep, a następnie go wdrażamy. Druga – budujemy sklep na gotowym module, który przekształcamy do pożądanego wyglądu poprzez wprowadzenie odpowiednich grafik, kolorów i krojów pisma. Przed rozpoczęciem budowy musimy wiedzieć, jakie kolejne moduły będą wdrażane (płatności i wysyłki). W ten sposób wybierzemy odpowiednie rozwiązanie technologiczne.
 4. Materiały graficzne sklepu – Masz wspaniałe logo, dobrze dobrane fonty i kolory, a także fantastyczne zdjęcia? Świetnie! Trzeba je przystosować do wprowadzenia do sklepu. Ich optymalizacja jest ważna pod względem czasu ładowania się sklepu oraz walorów estetycznych.
 5. Teksty oraz wprowadzenie pod indeksowanie – Tak jak w przypadku strony internetowej teksty do sklepu muszą być odpowiednio skomponowane oraz powinny zawierać sformułowania, które pozwolą na łatwiejsze znalezienie Twojego sklepu w wyszukiwarce. Takie dane wprowadzamy w odpowiednie miejsca tak, aby wyszukiwarki mogły prawidłowo pracować w serwisie.
 6. Opieka prawna: regulamin, polityka prywatność i polityka plików cookies – Musi tu wkroczyć radca prawny. Napisanie takich dokumentów dostosowanych do Twojego sklepu nie jest wcale takie łatwe. Wiem to z własnego doświadczenia (współpracowałam z radcą prawnym, aby przygotować te dokumenty do sklepu internetowego Sweet Design). Można także skorzystać usług firm zajmujących się automatycznym generowaniem dokumentów. Tego rozwiązania nie polecam, chociaż jest tańsze. Dobry regulamin może zabezpieczyć Cię przed nieprzyjemnościami w przyszłości.
 7. Schemat produktowy – Schemat produktowy to podział produktów na kategorie oraz określenie cech i atrybutów, dzięki którym powstają kombinacje produktów. Brzmi skomplikowanie? Czasami zdarza się, że rzeczywiście trzeba pogłówkować, często jednak przychodzi to naturalnie. Wszystko będzie zależało od rodzaju i różnorodności Twoich produktów.
 8. Metody płatności – Zajmują się tym zewnętrzne serwisy takie jak PayU, Przelewy 24, dotpay. Trzeba z nimi podpisać osobną umowę, w której zawarte są koszty związane z płatnościami za zakupy w Twoim sklepie. Są to zazwyczaj prowizje i opłaty miesięczne. Serwisy dysponują modułami, które podpina się pod sklep.
 9. Przesyłki kurierskie i opakowania – Tu jest podobnie jak z płatnościami, umowę podpisuje się z firmą kurierską i podpina się moduł, który automatycznie wypełnia rubryki do wysyłki. Na początku działalności i przy niewielu zamówieniach możesz zrezygnować z wiązania się z firmą kurierską, wtedy ręcznie wypełniasz dane do wysyłki. Zaopatrz się w opakowania, kartony, taśmy i wszystko co jest Ci potrzebne do wysyłki. Spróbuj zoptymalizować paczki pod względem wielkości i wagi, aby koszty przesyłki nie były za duże.
 10. Zdjęcia produktowe – Dobre zdjęcia powinny odzwierciedlać to, co sprzedajesz. Polecam skorzystać z profesjonalnych usług fotograficznych, ponieważ dobry fotograf uchwyci to, co jest najlepsze w produkcie.
 11. Opisy produktów – Dobre teksty są równie ważne co zdjęcia i powinny zachęcać do zakupu. Warto dobrze opisać dane produkt, aby nie doszło do nieporozumień.
 12. Wprowadzenie produktów – Czy już wiesz, ile produktów będzie w sklepie? No cóż, znam przedsiębiorców, którzy maja nawet kilka tysięcy produktów. Specjalnie zatrudnili pracowników odpowiedzialnych za ich wprowadzenie (do każdego z nich zdjęcia, opisy, nazwy, ceny i kombinacje). Pomyśl, czy Ty też nie musisz zatrudnić kogoś do pomocy, czy sam poświęcisz na to swój czas. Dolicz to odpowiednio do kosztów.

Po:

 1. Administracja sklepu internetowego – Wprowadzenie produktów to nie wszystko. Musisz wiedzieć, jak w przyszłości rozwiążesz kwestię administracji, czyli sprawdzania stanów magazynowych, wysyłki, księgowania płatności, uzupełniania produktów i wprowadzania nowych. Możesz to robić samemu lub zatrudnić pracownika, ale pamiętaj o dołączeniu jego pensji do kosztów utrzymania sklepu.
 2. Promocja i reklama – Bardzo ważna kwestia jeżeli chcesz mieć ciągle nowych klientów. Zaistniej w mediach społecznościowych i stwórz sobie przychylną grupę odbiorców. Ważne, aby Twoje komunikaty były spójne z wizerunkiem firmy (pisałam o tym w artykule “Jakim językiem mówić do swoich klientów?”). Dobrze jest pomyśleć także o reklamie w przeglądarce.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, skontaktuj się ze mną.

Ania Zielińska

tel. 507 042 100

hello@aniazielinska.pl