Co to jest serwer? Czym jest domena?

“Dzień dobry, potrzebuję stronę internetową.” – często to słyszę w słuchawce swojego telefonu. I bardzo się z tego cieszę, gdyż świadomość istnienia firm w Internecie ciągle wzrasta. Następnie, gdy przechodzę z przedsiębiorcami do omówienia szczegółów (w tym serwera i domeny), zaczynają się problemy i wątpliwości. Dlatego dzisiaj omówię podstawy i wyjaśnię dokładnie, co to jest serwer i domena.

Serwer jest mieszkaniem, a domena adresem tego mieszkania.

Serwer/hosting

Serwer jest inaczej nazywany także hostingiem. Jest to przestrzeń, takie miejsce w Internecie, w którym można umieścić stronę internetową i inne serwisy m.in. sklep internetowy. Ważne jest to, że ta przestrzeń jest także dzielona z miejscem na pocztę firmową (e-mail). Jeśli zachodzi taka potrzeba, serwer można rozszerzyć o dodatkową przestrzeń (GB, MB).

Domena

Teraz przejdźmy do tego, co to jest domena. Aby przeglądarka internetowa mogła wyświetlić naszą stronę musi znać adres serwera i do tego służy domena internetowa. Domena dokładnie wskazuje, gdzie się znajduje część serwera ze stroną internetową. Identycznie, aby wysłać maila również potrzebna jest domena, żeby program pocztowy wiedział, gdzie i na jaki serwer skierować wiadomość e-mail.
Podsumowując, serwer to miejsce w Internecie, a domena to nazwa tego miejsca. Tylko wspólnie serwer wraz z domeną tworzą w pełni działający komplet.

Mam nadzieję, że rozwiałam Twoje wątpliwości odnośnie tego, czym jest serwer i domena. Ale jeżeli wciąż chcesz dowiedzieć się więcej o serwerze, domenie lub interesuje Cię budowa strony internetowej i założenie poczty firmowej, zadzwoń lub napisz.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, skontaktuj się ze mną.

Ania Zielińska

tel. 507 042 100

hello@aniazielinska.pl